piątek, 03 styczeń 2025

W W wolnym czasie

Lato w ogrodzie

Letnie miesiące są najwspanialszym czasem w roku. Można wypoczywać na świeżym powietrzu albo wyruszyć gdzieś na urlop. Dla posiadaczy ogródków lub działek to wytężony termin pracy. Środek i schyłek lata to zazwyczaj termin w którym zbiera się najwięcej plonów. Na krzakach i drzewkach dojrzewają pierwsze plony. Rosną również bujne kwiaty i pnącza. Jakie rośliny na ogół pielęgnujemy w naszych ogrodach? Jakie owoce i warzywa zazwyczaj gromadzimy pod koniec wakacji?

Zdrowe warzywa

W środku lata w ogrodzie warzywnym zaczynają rozwijać się pierwsze warzywa. Ktokolwiek kto na wiosnę zaplanował sadzonki, teraz może uzyskać owoce swojej pracy. Wcześnie dojrzewa fasolka. Jeśli ktoś miał niedużo miejsca, posadził ją jak pnącze po tyczce. Występują fasolki w róznych kolorach. Posadzone pospołu nader ładnie upiększają warzywnik. Połowa lata to ostatni dzwonek, aby zasiać fasolkę jeszcze raz, przy sprzyjającej pogodzie jeszcze zdąży dać plon. Ogórki pojawiają się już w lipcu. Można je sadzić w tunelu czy też na grządkach. Najlepsze są oczywiście takie prosto z krzaka, chrupiące i orzeźwiające. Na zagonach dochodzą też wczesne marchewki i buraki, a cukinie i a także patisony wytwarzają najbardziej bogate plony. Tymczasem prawdziwym królem letniego warzywnika jest pomidor. Od połowy wakacji zaczyna dawać bogate owoce i jeżeli pogoda okaże się nadal sprzyjająca może obdarowywać nas aż do września. Pomidor z domowego ogródka to zupełnie inna klasa niż te ze sklepu. Wskazane jest nawet uprawiać pomidory na balkonie, o ile nie ma się działki, czy ogrodu. Kiedy nadchodzi schyłek lata w ogrodzie dojrzewają dynie. Niektórzy zasiali wyłącznie odmiany ozdobne, za pomocą których można ozdobić przedogródek albo parapet. Ale ten, kto zasiał dynię o grubym, słodkim miąższu, będzie mógł przygotowywać pyszne zupy, ciasta i placki.

Owocowy ogród

Na półmetku lata dojrzewają owoce. Bez wątpienia sezon na truskawki i poziomki właśnie dobiega końca, lecz za to w ich miejsce można podjadać porzeczki, czereśnie i wiśnie. Od środka lata zbiera się rozmaite odmiany śliwek. A smak papierówek, pierwszych jabłek z wsiowego ogrodu jest wprost niezapomniane doświadczenie. Na schyłek lata warto już zamyślać wytwarzanie przetworów. Domowe powidła ze śliwek, czy prawdziwy gęsty sok malinowy stanowi najlepsze lekarstwo na jesienną melancholię. Tylko warzywa i owoce pochodzące z własnej, ekologicznej uprawy są zbawiennym źródłem witamin i zdołają wpływać korzystnie na naszą odporność. Każdy, kto zdoła skorzystać z warzyw i owoców z własnego ogrodu z pewnością to doceni.

Kwietny ogród

W lipcu i sierpniu kwitnie zawsze najwięcej kolorowych kwiatów. Zaczyna się wielki spektakl kolorów i zapachów. Rozkwitają róże, później dalie, jeżówki, słoneczniki. Kwiaty jednoroczne właśnie w tym momencie rozkwitają najobficiej. Na rabatach rośnie mnóstwo astrów i floksów. Nie wskazane jest szczędzić miejsca w ogrodzie, jeśli ktoś chce podpatrywać motyle, słuchać pobrzękiwania owadów. Ogród obfitujący w różnokolorowe kwiaty to nie tylko spektakularny pejzaż, lecz także przepiękny dekoracyjny element w wazonie na stole. Wskazane jest wobec tego odnaleźć miejsce w ogrodzie na kwiaty, które odzwdzieczą się cudownym zapachema także przepięknym przecudownymwyglądem. Niektóre kwiaty można suszyć. Dzięki temu mogą przystroić nasz dom nawet zimą.

logo 01

Serwis publikujący artykuły na każdy ciekawy temat.

Email:

fotoszop@sitte.pl

Tel:

+48 606 281 023

Redakcja

adres: ul. Bursztynowa 31,
20-576 Lublin

tel: +48 606 281 023

email: fotoszop@sitte.pl